Szkoła Podstawowa im. J. Pawlikowskiego w Rozprzy

DZIEŃ ZIEMI 2021

Dzień Ziemi - dlaczego go obchodzimy? Wszystko zaczęło się już w latach 60-tych w USA. To były czasy hipisów, wojny w Wietnamie, Jimiego Hendrixa czy przebojów Beatlesów i Simona & Garfunkela. Ale też czasy, gdy nie przejmowano się zbytnio zanieczyszczeniem środowiska, bo przecież jasne było, że przemysł musi truć, żeby się wciąż rozwijać, a samochody muszą spalać hektolitry paliwa w swoich wielkich silnikach .Lecz znalazł się jeden człowiek, któremu środowisko naturalne nie było obojętne. Ten człowiek nazywał się Gaylord Nelson. To właśnie on był pomysłodawcą utworzenia narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Do współpracy zaprosił jeszcze kongresmena Pete’a McCloskeya oraz wywodzącego się z Harvardu eko-działacza Denisa Hayesa. W sumie uzbierało się aż 85 osób zaangażowanych w promowanie tej inicjatywy. Na dzień wielkiej akcji został wybrany 22 kwietnia 1970 roku.

Studenci z Arvada High School w Denver celebrują pierwszy w historii Dzień Ziemi / Źródło: Denver Public Library; Foto: Dick Davis

Dzień Ziemi łączy ludzi

W pierwszy w historii Dzień Ziemi, 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice miast po to, by zademonstrować jedność w dążeniu do zdrowego i zrównoważonego środowiska. Tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Poszczególne grupy protestowały przeciwko wyciekom ropy, trującym fabrykom, elektrowniom, śmierdzącym ściekom, zanieczyszczeniu wód, toksycznym odpadom, stosowaniu pestycydów czy wymieraniu gatunków. Niestety, dzisiaj nadal możemy protestować przeciwko tym samym problemom. Pozytywnym efektem Dnia Ziemi z 1970 roku było utworzenie nieformalnego porozumienia między rządem a społeczeństwem, którego celem była ochrona środowiska. tego samego roku, bo 2 grudnia, została utworzona słynna Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, czyli EPA (skrót od The Environmental Protection Agency). W tamtym czasie powstały też niezwykle ważne dla USA akty prawne dotyczące czystego powietrza, wody czy zagrożonych gatunków. W 1990 roku zorganizowano pierwszy światowy Dzień Ziemi. Wzięło w nim udział 200 milionów ludzi ze 141 krajów, którzy pokazali, że dobro Ziemi leży im głęboko na sercu.
Dwa lata później, wykorzystując energię i entuzjazm związany z troską o środowisko naturalne, z inicjatywy ONZ zorganizowano w Rio de Janeiro tzw. Szczyt Ziemi. Była to II Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju. Podczas tej konferencji uchwalono bardzo istotne z punktu widzenia ochrony środowiska międzynarodowe traktaty.


Ziemia widziana z Księżyca przez Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) / Źródło: NASA/Goddard/Arizona State University

50 lat walki o lepszą planetę

W ciągu ponad 50 lat z Ameryki na cały świat rozprzestrzeniło się coroczne celebrowanie Dnia Ziemi. Jest to obecnie wielkie międzynarodowe święto, w którym uczestniczy ponad miliard ludzi. Do tej pory sporo udało się poprawić w kwestii ochrony środowiska, ale współcześnie nadal musimy mierzyć się z wieloma problemami. Globalne ocieplenie i wszystkie konsekwencje z nim związane są obecnie tematem numer 1. Ale nasza planeta ma też inne zmartwienia, jak np. wszechobecny plastik czy spadek bioróżnorodności.

Pamiętajmy - wciąż należy zabiegać o czystsze środowisko naturalne.

Pól do działania mamy mnóstwo – zielona energia, lepsza gospodarka odpadami, , poprawa jakości powietrza , zalesianie, efektywność energetyczna, redukcja emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacja, ograniczanie marnowania jedzenia, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt czy tworzenie parków narodowych. Dzień Ziemi powinien dla nas trwać cały rok, a 22 kwietnia powinien być tylko ukoronowaniem naszych starań.


Zachęcam do wzięcia udziału w naszym konkursie organizowanym z okazji Dnia Ziemi. Info na stronie szkoły.

Poniżej link do filmiku: The Beauty of Planet Earth- zachęcam do obejrzenia



informacje użyte w artykule pochodzą ze strony Green Projects EKO-scytujące

Autor: Anita Kabzińska